Decydując się na montaż paneli fotowoltaicznych należy rozważyć wady i zalety dwóch rozwiązań - montaż paneli fotowoltaicznych na dachu oraz na gruncie.
Często występują sytuacje, że montaż na dachu nie jest możliwy, np ze względu na jego nachylenie, zacienienie czy na za małą powierzchnię w stosunku do zapotrzebowania na energię elektryczną.
Warto wtedy zastanowić się nad montażem instalacji fotowoltaicznej na gruncie.
Odpowiednia lokalizacja instalacji fotowoltaicznej na gruncie to jeden z głównych aspektów, od którego należy rozpocząć cały proces decyzyjny.
Teren nie może być zacieniony przez drzewa, przez obecne czy przyszłe budynki. Warto zadbać też o to, aby instalacja fotowoltaiczna na gruncie nie sąsiadowała z drzewami również ze względu na spadające liście.
Najlepszym ułożeniem instalacji fotowoltaicznej na gruncie to ustawienie w kierunku południowym, aby absorbcja promieniowania i wydajność paneli fotowoltaicznych były jak największe.
Nie można również zapomnieć o wentylacji paneli i zapewnieniu dopływu świeżego powietrza, w ta niewątpliwie zawsze jest lepsza przy instalacjach gruntowych, w porównaniu do tych na dachach.
Panele fotowoltaiczne na gruncie możemy ustawić w dowolny sposób, we właściwym kierunku (południowym), pod optymalnym kątem.
Im większy grunt, tym większe możliwości na postawienie większej instalacji fotowoltaicznej i większe oszczędności z tytuły pozyskanej energii.
Nie możemy zapomnieć również o warunkach montażowych instalacji fotowoltaicznej na gruncie. Sama czynność mocowania i przyłączania odbywa się w znacznie bardziej dogodnych warunkach niż montaż instalacji na dachu. Zalegający na dachu śnieg w okresie zimowym nie powoduje opóźnień związanych z montażem instalacji.
Konstrukcje gruntowe pod panele fotowoltaiczne wykonane są najczęściej z ocynkowanej stali i aluminium. Taki materiał daje pewność, ze konstrukcja jest odporna na korozję i działanie czynników atmosferycznych.
Kolejną zaletą instalacji fotowoltaicznych na gruncie jest dostęp do paneli. W każdej chwili można podejść do instalacji, dokonać jej konserwacji, czy czyszczenia, bez większych komplikacji.
Dodatkowo ułatwiony dostęp może pomóc w zimie, jeśli grubość pokrywy śnieżnej będzie zbyt duża i jej samoistne zsuwanie się z paneli będzie zbyt powolne. Instalacja fotowoltaiczna w porze zimowej również generuje energię, lecz zdecydowanie mniej niż w sezonie letnim, warto zadbać o jak największą efektywność ogniw w tym okresie.
Posadowienie paneli fotowoltaicznych na gruncie posiada również wady. Możemy do nich zaliczyć między innymi fakt, że na instalację musimy przeznaczyć spory obszar działki, ponieważ konstrukcja i zamontowane panele nie mogą być zacienione.
Prawidłowe ulokowanie instalacji na mało ustawnym gruncie może okazać się kłopotliwe i może wiązać się z koniecznością wycięcia drzew. Jest to też spore ograniczenie w planowaniu zagospodarowania działki w przysżłości.
Montaż instalacji fotowoltaicznej na gruncie jest również droższy, ze względu na konieczność przygotowania specjalnej konstrukcji pod moduły fotowoltaiczne. Jest to dodatkowy koszt, który należy uwzględnić.
Kwestie estetyczne- grunt zagospodarowany w ten sposób nie jest niezauważalny. Nie jest to wiec rozwiązanie dla osób, które cenią sobie mało widoczne, subtelne rozwiązania. Przykładowo - panele fotowoltaiczne typu full black zamontowane na ciemnym dachu są niemalże niewidoczne, co dla wielu osób jest niewątpliwą zaletą. Instalacja fotowoltaiczna na gruncie jest wyraźną ingerencją w przestrzeń, a przykuwanie uwagi taką inwestycją może niestety sprowokować do kradzieży czy celowego wandalizmu. Dlatego wcześniej należy wybrać odpowiedni fragment działki pod taką inwestycję.
To, jakie rozwiązanie zostanie ostatecznie wybrane, zależy wyłącznie od Inwestora. Jakie są jego możliwości finansowe i dostępny teren. Przed podjęciem decyzji warto rozważyć wszelkie za i przeciw tak, aby każdy aspekt dostosować do potrzeb i oczekiwań.
Montaż instalacji fotowoltaicznej na gruncie jest idealnym rozwiązaniem dla osób, które z różnych względów nie mogą zamontować paneli na dachu swojego domu. przyszli inwestorzy nie muszą rezygnować z tego pomysłu i mogą w pełni wykorzystać dostępny grunt pod domowy generator prądu.